TransFax

סרטים דוקומנטרים

מלחמת השפות

במאי - קפלן אלכסנדר

זהו סרט על הקונפליקט המתרחש במשפחות העולים מחבר העמים של העלייה הגדולה האחרונה. רצונם של דור המבוגרים לשמר את שפת ארץ מוצאם ואת תרבותם, ומנגד התנגדותם של הדור הצעיר, הצברים, יוצרים את "מלחמת השפות" ומעמיקים את חוסר התקשורת והפער הבין-דורי. הסרט עוקב אחר חייהם של שלושה דורות במשפחה אחת, דרך סדר יומו של כל אחד במשפחה מן הקטן ועד הגדול. כל אחד ונקודת המבט שלו במפגש עם החברה הישראלית ובהתנהלות היום יומית בבית, בחוגים ובשאר הפעילויות.

אדמה

במאי - יפתח שבח

בשנת 1988 היו בישראל 54,000 חקלאים. היום רק 25,000 עוסקים בחקלאות.
המדיניות התאגידית בסקטור החקלאי, מאלצת את המשקים המשפחתיים להתאים עצמם למציאות חדשה. מצב זה יוצר לא פעם משבר משפחתי וכלכלי עמוק במשפחות רבות במושבים. המשקים החזקים שורדים ומצליחים למצוא אלטרנטיבות חקלאיות, בעוד החלשים חדלים להתקיים וקורסים.

אגם 68

בימאית - עירית שמגר

הם באים מהולנד ומשבדיה, מצרפת, ארה"ב, קנדה ומישראל. נפגשים מדי קיץ בבית כפר קטנטן ליד אגם יפהפה בצפון פולין. יהודים שנולדו בפולין וגורשו ממנה בנעוריהם, ב- 1968 בהתקף אנטישמי רשמי ומאורגן שפרץ בעקבות מהומות הסטודנטים בכל ערי פולין ומלחמת ששת הימים כאן.
הבית שבו מתרחש הסרט, הוא ביתה של אירנה הולנד ובעבר היה גם ביתו של אביה המנוח של הבמאית, סטאך, שהיה בעלה.

אהבת לרעך כמוך

במאי - דושאן יודק

ב-24 בספטמבר 1945 חודשים ספורים לאחר תום מלחמת העולם השניה, נרקמת תוכנית אנטי יהודית בעיירה טופולקאני שבסלובקיה. התוכנית שהוכנה מבעוד מועד ע"י קבוצות מקומיות שתמכו בתורת הגזע הארי, שמה למטרה לגרש את כל ניצולי מחנות ההשמדה אשר חזרו לעיירה בתום המלחמה.
היהודים שחזרו זה עתה מן התופת מצאו את עצמם שוב נרדפים ומושפלים הפעם על ידי שכניהם בעיירה.

מבצע משה

במאי - רדו מיכאליאנו

בשנת 1973 פסק הרב עובדיה יוסף כי הפלאשים הם צאצאי שבטי ישראל ויש להצילם. ארבע שנים מאוחר יותר מתחיל מבצע חשאי להעלאתם של יהודי אתיופיה. במבצע לקחו חלק המוסד הישראלי, ה-CIA וגופים
ממשלתיים לא רשמיים ממדינות שונות. הסרט עוקב אחר תכנון המבצע שלקה בתכנון לקוי ואחר תלאותיהם של הפלאשים –שוד,חטיפה, חולי, רעב, אונס, השפלה ומוות- במסעם מכפריהם ועד הגיעם לארץ.

18 קילו של אהבה

במאי - דני מנקין

עמי נולד עם מחלת ניוון שרירים נדירה, והרופא לא נתן לו סיכוי להגיע מעבר לגיל 6. היום עמי בן 34, משקלו 18 ק"ג, והחיים שלו הם בגדר נס. האהבה שלו לחיים היא הסיבה שהוא עדיין חי. עמי מוקף במשפחה אוהבת ובהמון חברים, עליהם הוא משרה מרוחו האופטימית, חוש ההומור והשנינות שלו.

פרו ורבו

בימאית - שוש שלם

מה מרגישה אשה ש-25 שנים מתוך 26 שנות נישואיה היתה בהריון או הניקה?
לשאלה זו מצטרפות שאלות נוספות שמעולם לא נוסחו באופן גלוי והן נוגעות בסיפור החושף את ההשלכות של מצוות פרו ורבו על האשה החרדית.

היומנים של יוסף נחמני

בימאית - דליה קרפל

"היומנים של יוסף נחמני" משרטט את דיוקנו של נחמני איש הקק"ל שבו התגלם המפעל הציוני בשנות הארבעים, והיה מי שרכש 90 אלף דונם בגליל המזרחי עד הקמת המדינה. נחמני, יליד רוסיה הגיע לארץ בימי העליה השניה והיה מאנשי ארגון השומר וממקימי ההגנה בגליל.

תופרת הכנפיים

בימאית - עפרה שראל - קורן

האם "העולם הבא" באמת קיים? ואם הוא קיים, איפה הוא נמצא? שאלות על העולם שמעבר בגוון אישי.

בשנה האחרונה לחייה ייחלה סבתה של הבמאית שאלוהים ייקח אותה. תשע שנים אחרי מותה מנסה הנכדה לגלות לאן אלוהים לקח את סבתא שלה. האם יש דבר כזה "העולם הבא"? האם אנשים ממשיכים לחיות גם אחרי שהם מתים? מסע מפותל בעקבות מה שמחכה לנו אחרי מותנו, שמסקנותיו עשויות לספק סוג של נחמה לנשארים בחיים: אם נדע שיקירינו מחכים לנו מהעבר השני, אולי נפחד מהמוות קצת פחות.

אודסה...אודסה

בימאית - מיכל בוגנים

"אודסה אודסה" הנה טרילוגיה המביאה את סיפורה של הקהילה היהודית הנחרבת באודסה, ומהגריה. דרך מסע מהעיר האוקראינית ל"אודסה הקטנה" בניו יורק, ולאשדוד בישראל, הסרט מתאר את מעברם, תקוותיהם ואת האשליות של מספר דמויות יוצאות דופן.

משפה לשפה

בימאית - נורית אביב

עשרה אנשי מילים –משוררים,סופרים, זמרים–מדברים על יחסים מורכבים בין העברית לבין השפה האחרת, שפת הבית, שפת הילדות, זו שהמוסיקה שלה מהדהדת בתוכינואפילו אם לעתים אין אנו זוכרים אותה יותר.

להולה

בימאית - דליה קרפל

בתרבות המהגרים הישראלית, נתפס המעבר מאירופה לישראל כאחת הטראמות היסודיות של הישראלים. אריה (לאופולד) להולה, סופר ובמאי, נתן לכך ביטוי מיוחד הן כקולנוען, בתקופה בה כמעט לא נעשה קולנוע ישראלי, והן כסופר שקנה לו מוניטין בסלובקיה.

אישה אחות

במאיות - תמנע גולדשטיין, הדר קליינמן

הסרט עוסק במקומה של האישה בקהילה דתית פטריארכלית, במידת חופש הבחירה שלה, בתפקיד אותו החברה מייעדת לה ובמקומו של הרגש האינדיבידואלי שלה במערכת החוקים הדתיים.

חיידק הבימה

במאי - איתי תמיר

הסרט מתרחש סביב חגיגות שמונים שנה להבימה .
התיאטרון מעלה מחזה הומאז' בבימויו של רוני ניניו לשמונים שנות פעילות התיאטרון
הסרט עוקב אחר שחקנית צעירה המנסה להתקבל להבימה ומנסה לחקור את הכמיהה לשחק בתיאטרון הלאומי, ולדון בבעיית ההזדקנות והעדפת כוכבי טלוויזיה על שחקני תיאטרון ותיקים.

אמיל חביבי – נישארתי בחיפה

בימאית - דליה קרפל

תיעוד חייו של הסופר הפלסטיני-ישראלי אמיל חביבי, מהחשובים והמשפיעים בספרות הערבית המודרנית, שהפך גם לאחד מאנשי הרוח המובילים במאבק הלאומי הפלסטיני.דליה קרפל 1997.

אמיל חביבי, חתן פרס ישראל לספרות, היה בין הסופרים הבולטים בספרות הערבית המודרנית. הסרט המתעד את השבועות האחרונים בחייו, הוא מסע פנימי נוגע ללב של הסופר ואיש הציבור אל עברו. מסע המתמקד בזהותו של אדם, במולדתו.

גלות שנחאי

בימאית - אולריקה אוטינגר

במהלך מלחמת העולם השנייה, מצאו רבים מיהודי אירופה, מקלט בשנחאי, מכיוון שהייתה המקום היחיד אליו יכלו להיכנס מהגרים ללא ויזה, ומבלי שיצטרכו לשלם סכום כסך גדול רוב הפליטים התגוררו ברובע הנקרא " אונקו" ויצרו בשכונותיה גרסה משלהם לתרבות הגרמנית – וינאית.
דרונט בניית אתרים