top of page

חתונה מאוחרת

במאי - דובר קוסאשווילי
2001, גאורגית, עברית

ישראל, צרפת

בטקס פרסי אופיר 2001 גרף עשרה פרסים בקטגוריות הבימוי, העריכה, המוזיקה, התסריטאות, הפסקול והמשחק (לארבעת השחקנים הראשיים:
ליאור אשכנזי, רונית אלקבץ, מוני מושונוב ולילי קוסאשווילי),
בפסטיבל ירושלים, זכה בפרס וולגין לקטגוריית הסרט הטוב ביותר.
בארגנטינה זכה הסרט לפרס מיוחד לבמאי ולשחקנית רונית אלקבץשחקנים: ליאור אשכנזי, רונית אלקבץ , מוני מושונוב, לילי קוסאשווילי

A Five Minutes Walk
צפייה בסרטון

הזמן של זאזא הולך ונגמר. עוד מעט זאזא בן 32, והמשפחה הגרוזינית שלו רוצה לראות אותו מסודר. מסודר זה אומר נשוי לפי המסורת, ולפי מסורת של מהגרים מגרוזיה – זה אומר שזאזא צריך לבחור לעצמו ילדה-אישה שלא חצתה את גיל 18, והיא לא רק יפיפייה מהממת, אבל גם מבית מכובד עם הורים שיש להם חבילות של כסף בתור נדוניה, וכמובן, שם טוב בקהילה.
זאזא בעצמו "סחורה לוהטת" בשוק השידוכים של קהילת המהגרים מגרוזיה. הוא תיכף מסיים דוקטורט בפילוסופיה, הוא חכם, הוא שנון, הוא מצחיק, וההורים שלו יאשה ולילי יודעים שהם מסתובבים עם קלף מנצח.
ליאשה ולילי יש רשימה של כלות פוטנציאליות, והם גוררים את הבן שלהם זאזא מאחת לשניה, ממשפחה למשפחה, בוחנים ביחד איתו את יופייה של כל ילדה וילדה, את האמא שלה בשביל לדעת איך תיראה הילדה בעוד עשרים שנה ואת האבא שלה בשביל לדעת איך יראה חשבון הבנק של הזוג המאושר אחרי החתונה.
זאזא משתף איתם פעולה. לא ברצון, אולי מחוסר ברירה, ואולי מהכניעה חסרת סיכוי לערכי המסורת הגרוזינית. אבל בכל מקרה, זאזא ניגרר עם ההורים שלו מאודישן לאודישן, בוחן את הכלות בעין ממזרית, מושך אותן בקסמיו, ובעיקר כובש אותן בלי כל בעיה. זאזא מקסים אותן, ונותן להן את ההרגשה שהוא נסיך החלומות שלהן. אבל תמיד, ברגע המכריע, משהו משתבש, יכול להיות דפקט כלשהו בכלה, אולי מחסור במשפחה שלה, איך שלא מסתכלים על זה, ברגע הקריטי זאזא דופק את העסקה!
מה שההורים של זאזא לא יודעים, וגם הילדות-מועמדות שעוברות אצלו אודישנים לא יודעות, זאת העובדה שזאזא מאוהב עד מעל לאוזניו ביהודית: גרושה מבוגרת ממנו, ואמא לילדה בת שש. זאזא מנהל עם יהודית מערכת יחסים אובססיבית מזה שנים – בדסקרטיות רבה הוא מופיע אצלה מדי לילה – בדרך כלל אחרי שסיים את סבב האודישנים עם הוריו. כשהוא מגיע לבית של יהודית, הוא נאלץ לוודא שהבת של יהודית, מדונה, כבר הלכה לישון כי הסוד הזה, סוד היחסים בין זאזא ליהודית אסור לו שיפלוש אפילו לעולמה של הילדה הקטנה.
יהודית היא התגלמות כל מה שזאזא לא יוכל לעולם למצוא בתוך המסורת של המשפחה שלו. היא משוחררת, נשית, כובשת, עצמאית, מזרחית וכן, היא מבוגרת ממנו, רחוקה מאוד מכל מה שהשידוכים של זאזא יכולים להציע לו.
ערב אחד, המשפחה של זאזא חוזרת מותשת מעוד ניסיון שידוך חסר סיכוי, והסוד הנורא פורץ לגמרי במקרה. יאשה ולילי נתקעים בלי מפתח לדירה שלהם, וכשהם יוצאים לחפש את הבן המוצלח שלהם זאזא, הם מגלים שהוא בכלל לא ישן בבית. מעקב קצר מוביל אותם אל ביתה של יהודית.

התרסקות שכזאת: גם מבוגרת, גם מזרחית, גם גרושה, מבחינתם של יאשה ולילי מדובר במכשפה של ממש. והבן שלהם זאזא? קשה להאמין, אבל מתוך המכונית שלהם הם צופים בו מגיע לביתה של "המכשפה" עמוס במצרכים ופינוקים מכל טוב, כאילו שהוא מנהל איתה מערכת יחסים של בעל ואישה זה עשרים שנה.

זאזא לא יודע, אבל הלילה ההוא, היה כנראה האחרון שלו עם יהודית. למחרת היום המשפחה שלו עושה מעשה. ההורים, בתגבור של קרובים מיליטנטים ממתינים לזאזא בפתח ביתה של המאהבת שלו. הוא בקושי מספיק לנשק את אהובתו לשלום והמשפחה כולה פורצת אל תוך הבית, ומקיימת שם סצינה לתפארת – לפי מיטב המסורת הגרוזינית איומים בהתאבדויות, סחיטות רגשיות, בכי קורע לב, אנשים מתפרקים על ספות. ברגע המכריע, זאזא צריך לבחור בין כניעה למסורת של המשפחה, או התמסרות טוטאלית לאהבה. במה יבחר זאזא?

הסרט הוא אחד מהסרטים הישראליים המצליחים והרווחיים ביותר שהופקו אי פעם.

 

 

תסריט: דובר קוסאשווילי
צילום: דני שניאור
ניהול אומנותי: אבי פחימה
עריכה: יעל פרלוב
מוסיקה: יוסף ברנדאשווילי

bottom of page