top of page

אוסטרליה שלי

במאי - עמי דרוזד
 2012, עברית, פולנית
ישראל, פולין


שחקנים: קובוש ורובלבסקי, לוקאץ' סיקורה, אלכסנדרה פופולובסקה, אברהם הורוביץ, ליליאן רות, שמואל אדלמן, יולי אילדיס

My Australia trailer
צפייה בסרטון

ורוצלב , עיר בפולין של קרוב למיליון תושבים.

 

מבט על העיר מלמעלה. בין גגות רעפים אדומים טדק ילד בן 11 יושב בחלון עליית הגג וצופה בלהקת ציפורים שהתיישבה על הגג ממול. לפתע נשמעת שריקה חדה להקת הציפורים מתרוממת לאויר בבהלה, טדק נעתק מהחלון בחיפזון שולף ממחבוא מעיל עור ופורץ בריצה מהירה לחדר המדרגות וטס למטה, תוך כדי שהוא לובש את המעיל. מצטרף אליו אנדרה (אחיו הגדול כבן 14) גם הוא לבוש במעיל עור שחור.

 

רחוב, הכביש מרוצף באבנים ישנות חלקות. חבורת נערים לבושים במעילי עור חגורות דוקרניות וצמידים על פרקי הידיים. הם הולכים צפופים האחד לשני ונראים כגוף שחור גדול ומאיים שמתקדם במהירות ולא ניתן לעצירה. עוברי אורח מפנים את הדרך מפניהם בפחד ועוברים לצד השני של המדרכה. ריח חזק של ניאו-נצים עולה מחבורה זו. גבר שלא ייחס להם חשיבות לא עבר לצד השני של המדרכה ומוקף מייד על ידי החבורה. הם מכים אותו באכזריות ומשאירים אותו נאנק מכאב ומגואל בדם. ומתקדמים הלאה. מאחת המרפסות נשמעות צרחות של אישה : רוצחים, רוצחים! הם ממשיכים בהליכה מבלי להתייחס לצעקות.

ערב תחנת משטרה מרכזית בעיר. חלינה, אמם של טדק ואנדרה חותמת ערבות לשחרורם. כיון שאביהם של הילדים נטש אותם עוד בילדות נאלצה חלינה להיאבק למען המחייה שלה ושל הילדים. הם חיים בעוני מחפיר ומרבית שעות היום מעבירה חלינה בעבודות שונות מחוץ לבית. לא היה לה מושג שהילדים הצטרפו לחבורה פשיסטית רצחנית. הידיעה על מעצרם היתה שוק עבורה.

 

היא גומרת למלא את הטפסים ומניחה מספר שטרות כסף על השולחן. שוטרים מוציאים את אנדרה וטדק מתא המעצר. האם מופתעת לראות אותם בלבוש של כנופיות רחוב. חלינה שמרה מפני ילדיה סוד גדול משך כל השנים ועכשיו כשהיא עומדת מול בניה לבושים כפשיסטים היא הבינה שזה מחיר גדול מדי עבורה והיא לא מוכנה לשאת בזה יותר. היא לוקחת את הבן הגדול לשיחה ומגלה לו את האמת. חלינה היא יהודייה שניצלה מגטו ורשה בדרך נס ובעזרת האדם שנישאה לו מאוחר יותר שהוא האבא של הילדים. לאחר המלחמה היא החליטה לגדל את ילדיה כנוצרים. כדי שחייהם יהיו קלים יותר והתנתקה מהיהדות. אבל המציאות טפחה על פנייה בצורה אכזרית.

 

מאותו יום, בו נאלצה לשחרר את ילדיה ממעצר על שום שערכו פוגרום בשכונה יהודית, היא מחליטה להוציאם מפולין.

קרובת משפחה יחידה שנותרה לה אחרי המלחמה היא בת דודתה שהיגרה מייד אחרי מלחמת העולם לישראל.

היא מחליטה להצטרף אליה, היא יוצרת קשר עם נציגים של הסוכנות היהודית בפולין. כיוון שהעלייה לישראל בשנים האלו לא היתה לגלית היא מודיעה לילדים שהם עוזבים לאוסטרליה וגם את זה צריך לשמור בסוד.

עבור הילדים המהפכים שגרמה להם האם היו קשים מלשאת, על אנדרה הוטלה המשימה לעדכן את אחיו הקטן יותר טדק.

 

 

 

 

תסריט: עמי דרוזד

צלם: אדם סיקורה

bottom of page